Selen Servi Blog

Bazı dönemler kitabın kapağını kaldırmazken, bazen kafasını kitaptan kaldıramaz insan.

Ben disiplinle her gün okuyanlardan değilim. Bir kitabın haftalarca sürüklendiği de olur bir çırpıda üç kitap bitirdiğim de.

Okumak bir imkan işi gibi görünür ama bir niyet işidir.

İmkanlardan kaynaklı kitap okuyamayanlar var elbette ama yoktan var edip kahvede, dolmuşta okuyanlar da. Okumamakla övünenler var bir de. Onlar ilgi alanımın ve hayatımın dışında. Bilinçli cehaletten yana değilim. Cehaletiyle övünenlerden bahsediyorum. Maalesef artmakta sayıları… Öğrenmeye gerek kalmadan paraya, şöhrete ulaşılabilince, ne yapsın vakit kaybı görüyor okumayı.

Kitap okumaya ara vermek istediğimde de film izlemek en güzeli.

Kış dönemi eşe, dosta, arkadaşa danışarak bir liste oluşturdum. Birkaç filmi ve kitabı paylaşmak isterim.

*INCENDIES (İçimdeki Yangın), 2011 yapımı, yönetmen Denis Villeneuve. Bir ortadoğu hikayesi. Ruh haliniz iyiyken izleyin derim.

*DANISH GIRL (Danimarkalı Kız), 2015 yapımı dört dalda Oscar Adayı, yönetmeni Tom Hooper.  Başrol oyuncusu Eddie Redmayne muazzam oynuyor. Önyargıları yerle bir etmekte fayda var.

*3 IDIOTS (3 Aptal), 2009 yapımı, yönetmeni Rajkumar Hirani. Ününü bilmeyen heralde bir benmişim. Renkli, umutlu, hayallere sarıl onlar için yaşa diyen bir hint filmi.

*SON ADA, Zülfü LİVANELİ,  birinci basım 2008. İnsanoğlu/kızı  için bu dünyada cennet  yok mu?

*TANIOS KAYASI, Amin Maalouf, birinci basım 1995. Ortadoğu hikayelerinin usta kalemi, hem masal hem destan lezzetinde bir roman sunmuş.

*SESİN PEŞİNDE, Prof. Dr. Mehmet Ömür, birinci basım Şubat 2001. Sesiyle iş yapanlara mutlaka öneririm. Sesin özellikleri, ses çıkarma, sesin sağlığı üzerine kapsamlı ve pratik bir kitap.

 

Bu ay benden böyle. Sizde ne var ne çok?

 

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Cevap Yaz